למה רופא השיניים חייב להיות חלק מהצוות שמטפל בסוכרת שלך

רמות סוכר גבוהות בדם משפיעות על כל איברי הגוף, כולל השיניים והחניכיים.

גלו כיצד רופא השיניים שלכם יכול לזהות סיבוכי סוכרת – ואיך תוכלו להמנע מהם בעזרת מספר כללים פשוטים ליישום.

סוכרת סוג 2 היא מחלה המשפיעה על איך הגוף מעבד גלוקוז בדם (סוכר) – מה שיכול להשפיע על היבטים רבים הקשורים לבריאות. סוכרת לא מטופלת, עלולה להגביר את הסיכון למחלות לב וכליות, בעיות ראייה ונזק עצבי. רמות גבוהות של סוכר בדם גם מגבירות את הסיכון לבעיות בריאות בפה: יובש בפה, פטרת, עששת ודלקת חניכיים שבמקרים חמורים עשוייה להוביל לאובדן עצם הפה.

בעיות בשיניים יכולות לגרום לעלייה ברמות הסוכר בדם והופכות את הסוכרת לקשה לשליטה עבור החולה.

ועכשיו, לחדשות הטובות: שמירה על אורח חיים בריא והקפדה על בדיקת שיניים על בסיס קבוע יכולה למנוע או לעכב סיבוכים הקשורים לסוכרת.

חיוני לכלול גם את רופא השיניים בסל המומחים לבריאות שאתם פוקדים לעתים תכופות.

אם לא ביקרתם אצל רופא השיניים בחצי השנה האחרונה לחצו כאן > 

Senior man dentist at the dental office. Vector flat illustration with a blurred background. Smiling friendly physician stomatologist in the office with a dental chair

 

כיצד סוכרת משפיעה על בריאות הפה

כשמדובר בבריאות הפה, בעיה אחת יכולה להיות קשורה לאחרת. "אנשים עם סוכרת לא מאוזנת עלולים להיות בסיכון לסיבוכים אוראליים מרובים" אומר ד"ר ראובן וינברגר ממרפאת חורב בחיפה. לדוגמא, אנשים שרמת הסוכר אצלם לא מאוזנת עלולים לסבול מיובש בפה אשר מגביר את הסיכון לעששת.

אצל אנשים עם סוכרת מסוג 2 הגוף מבריא לאט יותר כתוצאה ישירה מהסוכרת ולכן הם בסיכון גבוה יותר למחלות חניכיים חמורות או זיהומים בפה.

"אם יש לך סוכרת, חשוב מאד שרופא השיניים שלך יעבוד בשיתוף פעולה עם רופא הסוכרת שלך על מנת לשפר את איזון רמת הסוכר בדם, מה שיעזור לשפר מצב של מחלות חניכיים".

דלקת חניכיים וזיהומים: רופא השיניים שלך עשוי להבחין בהם ראשון

לרופאי שיניים יש לעיתים קרובות מושג טוב מאד עד כמה הסוכרת שלך בשליטה או לא. כאשר הסוכרת לא נמצאת בשליטה מצב החניכיים משקף זאת בדלקות חניכיים, מורסות בפה ונפיחות בפה. זה מצב מעורר דאגה שכן החניכיים הן מקור כניסה אל מחזור הדם. כאשר חיידקים חודרים למחזור הדם מהחניכיים, עולה הסיכון למחלות לב שגם במצב מאוזן, סוכרתיים הינם בעלי סיכון גבוה יותר למחלות לב.

רופא שיניים יכול גם לזהות זיהומים בפה הנגרמים על יד פטריה שצומחת בפה. הסימנים של הזיהום כוללים כתמים לבנים או אדומים בפה שעשויים להתפתח לכיב כואב במקרים חמורים.

סוכרת מסוג 2: טיפים לבריאות הפה

  • לצחצח פעמיים ביום
  • להשתמש בחוט דנטלי לפחות פעם ביום
  • להגיע לבדיקת רופא השיניים פעמיים בשנה
  • להשתמש בסילונית: המכשיר מספק את הניקיון האופטימלי לפה. זרם המים שניתז מהמכשיר מנקה באופן מושלם את השיניים, הרווחים שביניהן והחניכיים.
  • לא לעשן: עוד מפתח קריטי לבריאות הפה זה לא לעשן או להפסיק לעשן. עישון גורם למחלות חניכיים וגם מעלה את הסיכון למחלות לב.
  • להקפיד על שגרת טיפול בסוכרת: בנוסף לטיפול בבריאות הפה, חשוב מאד לוודא שהסוכרת מאוזנת ומטופלת. שליטה ברמת הסוכר יכולה לעזור, למנוע ולהקל על יובש בפה כתוצאה מסוכרת.

לסיכום: הקפידו לטפל טוב בשיניים ובחניכיים על בסיס יומי, היו מודעים לכל דבר שנראה יוצא דופן כגון מקומות כואבים או כיבים בפה. בקרו אצל רופא השיניים על פי המלצתם או פעמיים בשנה. הקפידו להתייעץ עם רופא השיניים אם אתם חושדים שאתם סובלים מיובש בפה, פטריה, עששת, דלקת חניכיים או זיהום.

אם אתם מוטרדים ממצב החניכיים או השיניים, לחצו כאן >