דירוג הממתקים – מהטובים ועד לגרועים ביותר לשיניים

נקדים ונסיג כמובן שאין ממתקים טובים לשיניים פרט לשוקולד מריר.

רק בגלל שממתק נכנס פה לקטגוריה של טוב, זה לא אומר שצריך לזלול ממנו, ולהפך, גם ממתקים שנכנסים לקטגוריה של הכי גרועים, לא צריך להמנע מהם לחלוטין.

ואחרי שסיימנו עם ההסתיגויות נעבור להמלצות:

הממתקים הכי טובים:

1.      שוקולד מריר הוא ללא ספק הממתק הכי טוב לשיניים שלך. לפי מחקרים, שוקולד עשוי להיות יעיל יותר מפלוארויד במלחמה בעששת בשל תרכובת השוקולד שמקשיחה את האמייל של השן. גם לפולי הקקאו גם יש השפעה אנטיבקטריאלית במלחמה בחיידקים.

2.     מסטיק ללא סוכר וסוכריות ללא סוכר, כגון סוכריות עם סטיביה או סוכריות שחולי סוכרת צורכים. הסוכר מזין את החיידקים בפה ומפר את האיזון הטוב בין ה Ph לחידקיים בפה. כך שסוכריות ללא סוכר מגיעות למקום השני הכי טוב כאן. אנחנו עדיין לא ממליצים לצרוך ממתקים ללא סוכר כי הם נוטים להיות מלאים בכימקילים רעים אחרים שמזיקים לבריאות בדרך זו או אחרת.

3.     חטיפי בריאות עם אגוזים. חטיפים עם הרבה אגוזים שוברים את הדביקות, הדביקות של הממתק היא מה שמגדיל את הסיכוי להווצרות חורים בשיניים. כך שאכילת חטיפים עם אגוזים מונעת למעשה מהצד הרע של הממתק להיכנס לפעולה.

הממתקים הכי גרועים:

1.      כל דבר דביק. ככל שהממתק דביק יותר – הוא גרוע יותר לשיניים. הסיבה היא שממתקים שנדבקים לשיניים מגדילים את הסיכוי לחורים בשיניים. אותו הדין לגבי פירות יבשים, הם רעים לשיניים בגלל הדביקות וריכוז הסוכר הגבוה שיש בהם. עדיף לדבוק באכילת פירות בצורתם הטבעית שיש בהם הרבה סיבים ומים שתורמים לתחושת השובע.

2.      סוכריות על מקל – הסיבה היא שכשבודקים עד כמה מזיק ממתק לשיניים לזמן החשיפה לסוכר יש משמעות גדולה יותר מלכמות שאוכלים. אם תאכלו ממתק מהר ותצחצחו שיניים מיד – מבחינת השיניים הנזק הוא מינימלי וזה עדיף על מציצת סוכריה לאורך זמן, כמו במקרה של סוכריות על מקל.

3.     תולעי גומי – הם חומציים ביותר. חומצה היא רעה לשיניים כי היא שוחקת את אמייל השן, אשר מגן על השיניים. שחיקה של אמייל השן מזרזת הווצרות שברים וסדקים בשיניים. האמייל מבודד את השן ואילו חוסר באמייל חושף את העצבים שבשיניים שרגישים מאד לשינויים בטמפרטורה של מה שאתם אוכלים או שותים.

לא כל הסוכרים נוצרו באופן שווה ויש ממתקים שמזיקים יותר ופחות לשיניים. בפעם הבאה שיש לכם צורך עז למתוק, תדעו לפחות איך למזער את הנזק לשיניים.

אהבתם? שתפו חברים!